Higienizacja zębów – czy boli i na czym polega?

Każdy zdaje sobie sprawę, iż mycie zębów jest obowiązkowe, jeśli chcemy mieć piękny uśmiech. Co raz więcej osób używa elektrycznych szczoteczek do zębów. Na pierwszy rzut oka regularnie myte zęby są czyste i nie wymagają dalszych zabiegów celem ich pielęgnacji. Te spostrzeżenia są niestety mylące.

Z biegiem czasu na zębach osadza się nalot oraz bakteryjna płytka nazębna. W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie jej usunąć – to właśnie z powodu bakteryjnej płytki nazębnej (potocznie zwanej kamieniem) i osadów konieczne jest wykonanie higienizacji. W zależności od tego jak dokładnie myte są zęby i jak dużo kamienia osadza się na szkliwie tak często stomatolog zaleca przeprowadzenie zabiegu. Z reguły jest to co sześć miesięcy.

Na cały zabieg higienizacyjny składa się kilka etapów

  • Skaling – usuwanie kamienia nazębnego. To podczas tego etapu pacjent może odczuwać dyskomfort, jeśli ktoś ma niski próg bólu lekarz może zastosować znieczulenie.
  • Piaskowanie – usuwanie osadów oraz przebarwień za pomocą drobnego piasku i wody pod ciśnieniem.
  • Polerowanie – wygładzanie powierzchni zęba, co ogranicza osadzanie się nalotów.
  • Fluoryzacja – fluor wnika w szkliwo wzmacniając je oraz zwiększając odporność zębów na próchnicę

Reasumując higienizacja nie boli, jeśli ktoś ma bardzo niski próg bólu to może zostać znieczulony przez lekarza wykonującego zabieg. Higienizacja polega na dokładnym oczyszczeniu i zabezpieczeniu zębów. Polecamy każdemu skorzystać z dobrodziejstwa higienizacji.